Suvislosti:O
Wiki Súvislosti je otvorená všetkým a každý môže prispieť, či prezentovať svoje zistenia, ak ich dokáže podložiť platnou argumentáciou.
"Súvislosti" je projekt, ktorý začal nezávislý bádateľ Ing. Marek Zelem. Najprv vznikol YouTube kanál Súvislosti, kde autor prezentoval svoje zistenia pri porovnávaní slovenského a tamilského jazyka a kultúry. Inšpiráciou k tomuto porovnaniu bolo dielo Dr. Cyrila Hromníka, najmä jeho kniha "Sloveni a Slovensko". Marek Zelem sa rozhodol pátrať po tamilsko-slovenskom spojení, na ktoré upozornil Cyril Hromník. Úmyslom bolo zistiť či to, čo predstavil Cyril Hromník, je alebo nie je pravdivé. Toto pátranie viedlo k ceste do južnej Indie, do štátu Tamil Nádu, kde Marek Zelem našiel cenného spojenca, ktorý mu objasnil súvislosti v rámci tamilskej kultúry. Na týchto základoch pokračoval nezávislý výskum, ktorý zakrátko začal prinášať výsledky. Boli to výsledky tak zaujímavé, že by bola večná škoda, ak by neboli zverejnené. Začala práca na knihe a neskôr bol vytvorený YouTube kanál.
Výskum a zverejňovanie zistení viedlo k tomu, že aj diváci kanála prichádzali s cennými informáciami, ktoré viedli k ďalším objavom. Jenou z takých informácií bolo upozornenie na Čertovú skalu, ktorá priniesla mnoho významných stôp. Čertová skala sa obyčajne považuje len za zvláštny prírodný úkaz. Po preskúmaní širších súvislosti sa však ukázalo, že Čertová skala presne zapadá do už zistených skutočností. Poskytla tiež nové zistenia. Takýto úspech motivuje ľúdí k ďalším inšpiratívnym podnetom, ktoré je potrebné zhromaždiť.
Wiki stránka Súvislosti vznika aby umožnila všetkým záujemcom prispievať a motivovať ďalšie zistenia. Wiki Súvislosti je do značnej miery inšpirovaná projektom Wikipédia. Cieľom Wiki Súvislosti je sústrediť na jednom mieste informácie, ktoré môžu byť zaujímavé pre rôznych bádateľov. Zároveň je to miesto na dokumentovanie a zverejňovanie výsledkov bádania. Je to akási Wikipédia bádania. Pretože bádanie môže byť vnímané kontroverzne, ak by bolo zverejňované priamo na Wikipédii, mohlo by sa stretnúť s odporom. Zároveň je tu skutočnosť, že Wikipédia neumožňuje zverejňovať primárny výskum. Teda, na Wikipédii môže byť len to, čo už bolo zverejnené inde. A to je pre encyklopédiu správe. Wiki Súvislosti však nie je len encyklopédia, ale platforma na spoluprácu, ktorá má štruktúru encyklopédie, lebo takáto štruktúra je vhodná na spoluprácu bádateľov.
Wiki Súvislosti je otvorená všetkým a každý môže prispieť. Nie je to teda len nástroj na zverejňovanie zistení autora kanálu Súvislosti. Tu zverejňované informácie ani nemusia byť "po vôli" jej prevádzkovateľovi. Musia však byť pravdivé. Teda, buď sa musí jednať o fakty, alebo o konštatovania faktu, že niekto prišiel k nejakému záveru s uvedením dôvodov alebo zdrojov, ktoré umožnia čitateľovi zoznámiť sa s tou ktorou teóriou. Rôzni bádatelia tu majú priestor na informovanie o svojich zisteniach, teóriách a záveroch. Všetci by sme ale mali uznať, že to najcennejšie, čím sa dá prispieť, sú faktické informácie, napríklad aj o tom, čo zaujímavé a kde sa na Slovensku nachádza, alebo aké zaujímavé slovo sa v nejakom nárečí používa a v akom význame a v akým spôsobom. Výskum totiž musí stáť na faktoch.
Aby tento projekt fungoval a nezmenil sa na neprehľadnú zmes šialených teórií, musíme všetci rešpektovať určité pravidlá, ktorých cieľom je dosiahnuť pravdivosť, prehľadnosť a zrozumiteľnosť obsahu tejto wiki pre čitateľov. Nájdete ich tu: Podmienky použitia, Pravidlá pre prispievateľov, Pravidlá diskusie.