Kolektívny Západ

Zo stránky Súvislosti
Verzia z 16:06, 25. december 2024, ktorú vytvoril Šarmi (diskusia | príspevky)
KoZa.jpg

Skratkou KoZa v našom jazyku označujeme umelo vytvorený geopolitický konštrukt zaberajúci územie západnej Európy, SŠA, Kanady a Austrálie.

Do svojej súčasnej podoby bol sformovaný Anglosasmi po druhej etape Svetovej Vojny, lebo dovtedajší systém Pax Britanica dospel do svojho rozpadu.

Vedúcu silu riadiacu tento útvar predstavujú Spojené Štáty Americké, ktoré neboli postihnuté následkami Svetovej vojny na svojom území. Podľa toho dostal tento transatlantický poriadok studenej vojny názov Pax Americana.

Národný prediktor Spojených Štátov sa stal akýmsi neokolonizátorom, ktorý pomocou svojich veľvyslanectiev aktívne ovplyvňoval dianie vo svojich kolóniách. Celú druhú polovicu 20. storočia a prvé 2 dekády 21. storočia platilo pravidlo, že svojich konkurentov treba oslabiť. Buď sa podriadia dobrovoľne, alebo sa podarí zmeniť tamojší režim tzv. farebnou revolúciou alebo zostáva len vojenský zásah. Všetko malo vznešenú "PíáR" fazónu šírenia hodnôt demokracie.

Pekne to definoval Josif Visarionovič Džugašvili - STALIN:

"Vždy som si myslel, že demokracia je vláda ľudu, ale práve súdruh Roosevelt mi jasne vysvetlil, že demokracia je vláda amerického ľudu."

Vyskytujú sa aj také názory, že samotné SŠA podliehajú vo svojich rozhodnutiach Izraelu, KoZa sa nikdy neodváži kritizovať Izrael a preto by sa mal poriadok ovládajúci KoZa prezývať skôr Pax Izraelica.

V súčasnosti sme svedkami rozpadu tohto systému i území severnej Ameriky a západnej Európy.

Spojeným Štátom analytici predpovedajú rozpad (pravdepodobne formou občianskej vojny) a z väčšiny územných celkov EÚ vznikne Európsky Islamský Chalifát.

Izrael sa pokúša realizovať projekt Veľkého Izraela, no bez zdrojov KoZa sa úspech nedá očakávať.